Kredyt dla firm – jaki bank wybrać?

03 września
16:56 2014

Kredyt dla firmy to dość częsta i popularna forma pomocy finansowej, z której korzystają przedsiębiorcy. Czym powinni się kierować przy wyborze najlepszej oferty?

W obecnych czasach prowadząc własny biznes trzeba nastawić się na ścisłą współpracę z bankiem. Trudno sobie wyobrazić prowadzenie działalności z wyłącznym korzystaniem z operacji gotówkowych. Normą jest posiadanie konta firmowego, a większość przedsiębiorców ma zdecydowanie bardziej rozbudowane relacje z bankami (wspierając swoją działalność kredytem). Na rynku istnieje ogromny arsenał bankowych kredytów firmowych – warto wnikliwie przeanalizować oferty, żeby wybrać najlepszą.

Kredyt na konkretny cel

Podstawa wyboru dobrego kredytu to precyzyjne określenie celów, na które potrzeba dofinansowania. Trzeba pamiętać, że bank ma inne warunki dla kredytów na działalność bieżącą, a inne dla kredytów inwestycyjnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie kredytu także do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Wiele ciekawych ofert bankowych jest skierowana do konkretnych form biznesu – dotyczy to rodzaju branż, wielkości przedsiębiorstwa lub okresu jego działalności na rynku. Bardzo interesującą formą wsparcia finansowego na inwestycje jest kredyt z gwarancją de minimis, pomimo wielu warunków jakie trzeba spełnić.

Koszt kredytowania

Lepsze warunki kredytowe uzyska się zaciągając kredyt inwestycyjny niż kredyt na bieżącą działalność. Jednak warto wiedzieć, że na warunki obu zobowiązań mają wpływ różne czynniki m.in. oprocentowanie, prowizja, długość okresu spłat. W przeciwieństwie do kredytów dla klientów indywidualnych, przedsiębiorca starając się o pożyczkę ma większe możliwości negocjowania warunków z kredytodawcą. Większa „uległość” banku w dużej mierze zależy od wysokości kwoty wsparcia o jaką kredytobiorca się ubiega oraz celu na jaki ta kwota będzie przeznaczona. W każdym przypadku warto negocjować z kredytodawcą, gdyż to pozwoli precyzyjniej dopasować taki kredyt do indywidualnych potrzeb i możliwości kredytobiorcy.