Jak rozumieć definicję kredytu konsumenckiego?

15 października
12:21 2014

Spośród wielu rodzajów kredytów bankowych zwykłego konsumenta najbardziej interesuje kredyt konsumencki. Co powinien on rozumieć przez definicję kredytu konsumenckiego?

Rynek bankowy obfituje w kredyty, poczynając od kredytów gotówkowych, poprzez kredyty samochodowe, na kredytach hipotecznych kończąc. Kredyty konsumenckie są dla zwykłych klientów bankowych bardzo ważne. Aby zrozumieć zasady ich funkcjonowania, należy poznać definicję kredytu konsumenckiego. Chodzi stricte o wyjaśnienie, jak działa ustawa o kredycie konsumenckim, jak definiuje ona ten rodzaj zobowiązania bankowego oraz jak wyglądają warunki oferowane kredytobiorcy przez bank. Ponadto ustawa jest również ważna dla samych konsumentów, ponieważ nie tylko formułuje definicję kredytu konsumenckiego, ale również podaje zapisy dotyczące ochrony konsumentów oraz listę obowiązków ciążących na wierzycielach. To kwestie newralgiczne dla klientów ubiegających się o kredyty konsumenckie. Warto, aby potrafili czytać tę ustawę.

Ustawa o kredycie konsumenckim obowiązuje od 18 grudnia 2011 r. Za kredyt konsumencki uważa się kredyty do kwoty 255 550 zł, udzielane osobom fizycznym, nie firmom. To kredyty niezwiązane z działalnością gospodarczą. Kredytami konsumenckimi są nie tylko produkty finansowe udzielane na podstawie umowy kredytowej, regulowanej przez przepisy prawa bankowego. Zalicza się do nich również jakąkolwiek pomoc finansową świadczoną konsumentowi przez bank, np. poręczenie, kredyt odnawialny lub ratalny. Comperia.pl dokładnie objaśnia zasady funkcjonowania takich kredytów i precyzuje definicję kredytu konsumenckiego. Warto pamiętać, że ustawy o kredycie konsumenckim muszą przestrzegać nie tylko banki, ale również SKOK-i oraz firmy pozabankowe.

Comperia.pl podaje, kogo obowiązują przepisy ustawy o kredycie konsumenckim, kim jest konsument oraz jakie kredyty nie są kredytami konsumenckimi. Wyjaśnienia są bardzo potrzebne, ponieważ dopiero po zapoznaniu się z nimi można wiele zrozumieć i umiejętnie czytać zapisy w umowie kredytu konsumenckiego. Zapotrzebowanie na tego typu kredyty ciągle wzrasta. Ostatnio banki złagodziły nieco warunki udzielania takich kredytów oraz naliczanie zdolności kredytowej. Nie postąpiły analogicznie z kredytami hipotecznymi, uważając je za kredyty z podwyższonym ryzykiem, mimo iż zabezpieczeniem kredytów hipotecznych są wycenione przez banki nieruchomości.