Jak kredytować bieżącą działalność firmy w tani sposób?

08 maja
09:57 2015

Sposobów na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa – bez wykładania z choćby złotówki z firmowej kasy – jest wiele. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym – kredytom obrotowym. 

Niestety pomimo tego, że rynek kredytowy w Polsce stale się rozwija, przedsiębiorcy w dalszym ciągu mają problemy z uzyskaniem atrakcyjnego kredytu pod finansowanie swojej działalności.

Kredyty z zabezpieczeniem hipotecznym

Banki bardzo często wymagają od potencjalnych kredytobiorców zabezpieczenia w postaci hipoteki. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Instytucje finansowe, co jest rzeczą naturalną, starają się zminimalizować ryzyko kredytowe. To jest spore zwłaszcza w przypadku firm, których staż nie jest zbyt długi. Dlatego też głównym źródłem zabezpieczenia pożyczek są rozmaite nieruchomości, które zaliczane są do aktyw przedsiębiorstwa. Przykładowo – mogą to być budynki lub grunty, którymi dysponuje przedsiębiorstwo.

Pożyczki bez zabezpieczenia

A co począć, jeżeli firma nie posiada żadnych nieruchomości, które mogłyby stanowić zabezpieczenie spłaty zaciągniętego kredytu?

Na chwilę obecną wydaje się,  że jednym z lepszych pomysłów na pozyskanie zewnętrznego finansowania są kredyty obrotowe i linię kredytowe w rachunku bieżącym. Będą odpowiednimi formami kredytowymi zwłaszcza dla firm, które mają niewielki staż na rynku i nie posiadają zabezpieczenia w postaci np. nieruchomości.

Kredyty obrotowe

Kredyty obrotowe przeznaczane są na sfinansowanie bieżącej działalności. Niestety nie oznacza to, że każdy bank z otwartymi ramionami przyjmie każdą firmę, która zgłosi się do niego po tego rodzaju finansowanie.

Instytucje finansowe dokładnie prześwietlają każde przedsiębiorstwo, zanim podejmą pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki. Banki nauczone złymi doświadczeniami z czasu kryzysu niezbyt chętnie finansują przedsiębiorców, o których niewiele wiedzą.

We własnym banku najmniej formalności

Najkorzystniejsza sytuacja zajdzie wówczas, gdy bank prowadzi konto bieżące firmy i wie o jej finansach praktycznie wszystko. W takim też przypadku o wiele łatwiej będzie przedsiębiorcy uzyskać preferencyjny kredyt obrotowy – i to przy minimum wymaganych formalności.

Kredyt odnawialny

Kredyty odnawialne, zwane inaczej liniami kredytowymi, to nic innego jak limity kredytowe w rachunkach bankowych. Działają one na podobnych zasadach jak dla klientów indywidualnych.

Kredyt odnawialny daje możliwość zadłużania się przedsiębiorstwo do pewnej, z góry ustalonej przez kredytodawcę wysokości. Firma w razie potrzeby ma bardzo szybki i wygodny dostęp do gotówki, na przykład w czasie zatoru finansowego lub w razie sfinansowania pilnej inwestycji.

W takich przypadkach zastaw na nieruchomości firmy nie jest potrzebny. Trzeba dodać, że odsetki w takiej sytuacji płacone są tylko od wykorzystanej kwoty, a nie od wysokości dostępnego limitu.

Finansowanie zewnętrzne firm to wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców, które może ich wpędzić w duże koszty. Warto więc zawczasu rozejrzeć się za dostępnymi sposobami kredytowania działalności, by wybrać ten najtańszy i najkorzystniejszy dla nas.