Finanse osobiste

Zaciągasz w lutym kredyt? Zwracaj uwagę na prowizję

30 stycznia 2015 12:46

Zaciągasz-w-lutym-kredyt?-Zwracaj-uwagę-na-prowizję

Podczas zaciągania kredytów gotówkowych należy zwracać uwagę na ogół kosztów związanych z ich otrzymaniem i spłatą. Na pierwszym miejscu warto umieścić – poza oprocentowaniem – prowizję.

Osoba decydująca się na kredyt gotówkowy musi zwracać uwagę na wszystkie parametry danej oferty, gdyż tylko w ten sposób można wymiernie porównać propozycje różnych banków i znaleźć najatrakcyjniejsze rozwiązanie. Okazuje się bowiem, że niektóre z kosztów dodatkowych mogą być doskonałą metodą na bilansowanie strat ponoszonych przez banki.

Spadek oprocentowania kredytów a prowizje

Ostatnie miesiące ubiegłego roku obfitowały w istotne zmiany na rynku bankowym. Obniżenie stopy lombardowej sprawiło, że oprocentowanie kredytów musiało siłą rzeczy ulec dość istotnym spadkom (z maksymalnie 16 proc. do 12 proc.). Z punktu widzenia banków oznacza to pewne straty, wynikające ze zmniejszonych przychodów.

Co oczywiste, żadna instytucja finansowa nie jest zachwycona takim stanem rzeczy, więc naturalne wydaje się być poszukiwanie dodatkowych przychodów. Te kryją się w podnoszeniu innych kosztów, czyli np. w prowizji od kredytów. Jeśli więc decydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie parametry kredytu, nie tylko na jego oprocentowanie nominalne. Ostatnie miesiące ubiegłego roku, ale też czas następujący po zmianie wysokości stóp procentowych NBP, powinien automatycznie zwiększać naszą ostrożność.

Uważaj na promocje

Spadek stóp procentowych zbiegł się w czasie z okresem świątecznym, a to może oznaczać dodatkowe ryzyko dla konsumentów. Sprzedawcy w handlu ratalnym czy nawet banki, mogą także w początkach nowego roku oferować swoje produkty na pozornie trakcyjnych warunkach, dając na pierwszy rzut oka tylko część informacji o parametrach spłaty.

Niskie oprocentowanie nominalne nie powinno nas jednak zmylić, gdyż podczas podpisywania umowy może się okazać, że oprocentowanie rzeczywiste jest dwukrotnie wyższe, a dzieje się tak często za sprawą prowizji, ubezpieczenia czy innych kosztów, o których nie usłyszymy w sloganie reklamowym. Pamiętajmy, że spłata kredytu będzie spoczywała wyłącznie na naszych barkach, a ewentualne trudności mogą okazać się krytyczne w skutkach. Decyzję o zaciągnięciu kredytu i o wyborze danej oferty podejmujmy więc rozsądnie, niezależnie od okresu w roku.

Podobne artykuły