Finanse osobiste

Karty chipowe lepsze od magnetycznych

26 czerwca 2017 18:56

Karty-chipowe-lepsze-od-magnetycznych

Bezpieczeństwo transakcji bankowych jest niezmiernie istotne. Z tego powodu producenci kart odchodzą od produktów z paskiem magnetycznym, zastępując je kartami chipowymi.

Jeszcze całkiem niedawno karty magnetyczne były powszechne. Posiadali je praktycznie wszyscy klienci, korzystający z tego rodzaju instrumentów płatniczych, ale sytuacja zmieniła się w momencie, kiedy okazało się, iż karty magnetyczne są łatwe do podrobienia. Wiązało się to z tym, iż złodzieje do bankomatów wkładali specjalne urządzenia sczytujące. W ten sposób można mogli ograbić konto ofiary. Dodatkowo karty można było podrabiać stosunkowo łatwo. To wszystko oznaczało dużo większe ryzyko po stronie użytkownika karty.

Obecnie karty magnetyczne odchodzą do lamusa i są zastępowane przez karty chipowe. Powód jest oczywisty i prosty – bezpieczeństwo. Stosowanie kart chipowych nie naraża nas na ryzyko tak łatwej kradzieży i oznacza cały szereg praktycznych korzyści. W dużym skrócie można po prostu powiedzieć, że kart chipowych nie sposób podrobić. To właśnie decyduje o ich tak wysokiej jakości.

Względy bezpieczeństwa to czynnik mający pierwszorzędne znaczenie wtedy, kiedy ludzie decydują się wybierać karty chipowe zamiast magnetycznych. Trzeba jednak powiedzieć, iż posiadają one szereg dodatkowych zalet. Jedną z nich jest wszechstronność. Polega ona na tym, że chip na karcie może być zaprogramowany na różne sposoby. Oznacza to więc, że karta może przez szybki proces programowania zostać zamieniona z karty bankomatowej na kredytową czy przedpłaconą. Co więcej, można ją również zaprogramować jako kartę miejską (jak to zrobił kilka lat temu CitiHandlowy). Wymieniając atuty kart chipowych, nie wolno zapomnieć, że są one dużo lepsze jako identyfikatory w transakcjach elektronicznych. Dzięki ich istnieniu możliwe stało się wprowadzenie podpisu elektronicznego.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że karty chipowe są znacznie lepsze od kart magnetycznych. Ta nowa technologia to po pierwsze bezpieczeństwo, a po drugie wszechstronność. Jest ona odpowiedzią na wyzwania współczesnej bankowości i na coraz sprytniejsze metody złodziei. Karta chipowa to urządzenie, które czeka świetlana przyszłość, a karty magnetyczne chyba już na zawsze odeszły do lamusa.

Podobne artykuły