Finanse osobiste

Czy zakładać dziecku konto bankowe?

26 marca 2017 14:06

Czy-zakładać-dziecku-konto-bankowe?

Święta Bożego Narodzenia dzieciom zwykle kojarzą się z choinką i prezentami. Najmłodsze liczą na zabawki, starsze na laptopy, tablety czy gry komputerowe. A może dobrym podarunkiem pod choinkę byłoby konto osobiste?

Wprawdzie czas świąt Bożego Narodzenia już minął, a choinki pozostały tylko w niektórych domach, ale może jednak – na przyszłość – warto przemyśleć prezent w postaci konta osobistego. Zresztą wcale nie musi to być prezent pod choinkę. Można zafundować dziecku taki podarunek na imieniny bądź urodziny. Można też sprezentować mu konto osobiste bez specjalnej okazji.

O konto osobiste dla dziecka rodzice mogą się starać, gdy ukończy ono 13 rok życia. Banki mają takie konta w swojej ofercie. Rodzice, zakładając je, mogą w pełni kontrolować wydatki swoich pociech. Jeśli dziecko dostaje kieszonkowe do ręki, łatwiej wydaje pieniądze, ponadto mogą być one zgubione lub skradzione. Lepiej przelać pieniądze na konto i mieć wgląd w to, jak są wydawane. Gdy jest taka potrzeba, można w każdej chwili zasilić konto dziecka, na przykład w przypadku wyjazdów na wycieczki szkolne czy obozy. Dzieci czują się dorośle, mając konto w banku i kartę debetową. Poza tym uczą się bankowości: posługiwania się kartami płatniczymi, wypłacania pieniędzy z bankomatów czy też dokonywania, za zgodą rodziców, przelewów.

Konto z pewnością uczy dziecko oszczędzania. Jeżeli dostanie ono pieniądze do ręki, najczęściej nie myśli, jak je spożytkować, tylko jak najszybciej je wydaje. Jeżeli ma pieniądze na koncie, aby je wypłacić, musi pójść do bankomatu. W tym czasie dwa razy się zastanowi, czy je wydać, a jeżeli zdecyduje, że tak – to na co. Konto dla dziecka to dobry pomysł nie tylko na prezent pod choinkę, to prezent na każdą okazję.

Banki mają sporo ofert kont osobistych, w tym dla najmłodszych klientów. Rodzice, decydując się na nie, powinni dokładnie zbadać ofertę bankową. Z pewnością dziecko będzie chciało mieć konto obsługiwane przez Internet, ponieważ Internet i komputery są zwykle pasją dzieci. Należy zbadać ofertę takich kont (proponują je niemal wszystkie banki). Przykładem może być konto Junior w banku PKO BP.

Podobne artykuły