Finanse osobiste

Finansowanie inwestycji, leasing czy kredyt?

25 stycznia 2012 11:42

Finansowanie inwestycji, leasing czy kredyt? kredyt leasing finansowanie inwestycji Ostatnio często pojawia się pytanie, co lepsze leasing czy kredyt? Który z nich to lepsze finansowanie inwestycji? Te i podobne pytania zadaje sobie wiele osób.

Niektórzy jeszcze mylą leasing z kredytem. Są to jednak dwa zupełnie inne produkty, dzięki, którym może wejść w posiadanie w zasadzie każdego przedmiotu. Obecnie zarówno kredyt jak i leasing dostępne są w bankach i w innych instytucjach finansowych.
Podstawową różnicą pomiędzy leasingiem i kredytem jest to, że w przypadku tego pierwszego leasingobiorca a wtarcie użytkowania przedmiotu nie jest jego właścicielem. Staje się nim dopiero po zakończeniu umowy i spłaty wszystkich rat ;leasingowych. Z kolei gdy kupujemy na kredyt, przedmiot od razu należy do nas. A więc zadłużenie leasingowe, leży bezpośrednio na przedmiocie, z kolei kredyt to zadłużenie konkretnej sumy pieniędzy.
Zarówno leasing jak i kredyt to dobry sposób na finansowanie inwestycji, jednak leasing jest jej bardziej unowocześnioną formą. Umożliwia leasingobiorcy dostęp do kreślonych dóbr, lecz nie wymusza na nim ich zakupu. Zatem leasing można traktować jak wynajem. Oczywiście w zależności o d tego jaką umowę leasingową podpisaliśmy, po zakończeniu umowy nie musimy kupować przedmiotu lecz oddać go właścicielowi.
Leasing zwrotny może zastąpić kredyt hipoteczny. Jest to finansowanie inwestycji, dzięki, której korzystamy z lokalu nie stając się jego właścicielem ale posiadać do niego określone prawa. Umowa leasingu zwrotnego zazwyczaj podpisywana jest na 10 lat. Po zakończeniu umowy leasingobiorca musi oddać nieruchomościowy leasingodawcy w stanie w jakim ją otrzymał.
Cechą która łączy zarówno leasing jak i kredyt jest to, że w monecie zaprzestania spłacania rat zarówno bank jak i leasingodawca odbierają swoim klientom kredytowe czy leasingowane przedmioty.

Podobne artykuły