Finanse osobiste

Czy kredyty konsolidacyjne dla firm są opłacalne?

25 listopada 2014 10:46

Czy-kredyty-konsolidacyjne-dla-firm-są-opłacalne?

Firmy, tak jak kredytobiorcy indywidualni, mają często problemy ze spłacaniem jednocześnie kilku należności. Mogą one wtedy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Czy takie rozwiązanie jest dla nich opłacalne?

Spłata posiadanych jednocześnie kilku kredytów jest wyzwaniem nie tylko dla klienta indywidualnego. Może to stanowić również duży wysiłek dla firmy. Nierzadko przedsiębiorcy spłacają w jednym czasie kilka kredytów zaciągniętych na różne cele. W sytuacji, gdy mają oni problemy z terminową regulowaniem rat, mogą zdecydować się na konsolidację długów.

W tej chwili tylko niewielka liczba banków oferuje takie rozwiązanie firmom. Jeśli bank nie ma w ofercie konsolidacji, to może zaproponować nam wzięcie nowego, tańszego kredytu po to, aby spłacić nim inny kredyt z którym mamy problem. W tym przypadku jednak problemem będa większe wymagania w zakresie zdolności kredytowej.

Jeśli obstajemy jednak przy opcji konsolidacji i udało nam się znaleźć bank, który zechce się jej podjąć, to należy dobrze obliczyć, czy jest ona dla nas opłacalna. Choć konsolidacja w założeniu jest rozwiązaniem, które ma pomagać w trudnych sytuacjach, to nigdy nie dzieje się to za darmo. Jeżeli decydujemy się na nią, to możemy być pewni, że będzie ona oznaczać wyższe koszty całkowite obsługi zobowiązania. Oczywiście od momentu konsolidacji nasza miesięczna rata może zostać obniżona do tego stopnia, że nie będziemy mieć już problemów z jej spłatą. Jednocześnie jednak okres spłaty zobowiązania zostanie wydłużony. W ostatecznym rozrachunku zaś bank na całej transakcji zarobi, a my jako przedsiębiorcy za chwilę wytchnienia będziemy płacić i tak więcej.

Firmy, które chciałyby więc skonsolidować swoje należności kredytowe, powinny dobrze się zastanowić, czy to wyjście jest dla nich najlepsze. W wielu sytuacjach wcale tak być nie musi. Zawsze mamy możliwość skorzystania z innej opcji, jaką jest konsolidacja przy pomocy pożyczki hipotecznej dla firmy. Wtedy bank uzyskuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości i ograniczając ryzyko kredytowe, może obniżyć koszt spłaty.

Podobne artykuły