Finanse osobiste

Lokaty progresywne: wady i zalety

23 kwietnia 2017 12:02

Lokaty-progresywne:-wady-i-zalety

Myślisz nad założeniem lokaty progresywnej? Zapoznaj się z ich wadami i zaletami. 

Lokaty progresywne są jednym z popularniejszych sposobów na odkładanie pieniędzy. Warto jednak, zanim zdecydujemy się na ten sposób oszczędzania, zapoznać się z definicją lokat progresywnych, a także z ich wadami i zaletami. 

Zacznijmy od tego, że lokata progresywna jest produktem oszczędnościowym. Jej oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc. Kapitalizacja odsetek dokonywana jest po upływie każdego miesiąca. Warto przy tym mieć świadomość, że jeżeli bank informuje nas o tym, że lokata będzie oprocentowana na 12 proc., to de facto pułap ten osiągnie dopiero w ostatnim miesiącu jej trwania. W pozostałych miesiącach oprocentowanie lokaty jest o wiele niższe i może wynosić na przykład 2, 3, 4 proc.

Warto pamiętać, że progres w tego typu lokatach jest liczony w dwojaki sposób. Pierwszy sposób – odsetki naliczane są za każdy miesiąc, według coraz to wyższego oprocentowania. Drugi sposób – pieniądze nie procentują aż do wygaśnięcia lub zerwania lokaty. Jeżeli nie wiemy, z jaką lokatą progresywną mamy do czynienia, warto udać się po poradę do doradcy finansowego.

Jeżeli widzimy, że lokata w ostatnich miesiącach ma wysoką stopę oprocentowania, to możemy być pewni, iż jest ona  liczona według pierwszego schematu. Wiele osób argumentuje, że lokaty progresywne nie przynoszą oczekiwanych zysków, że – krótko mówiąc – są „przereklamowane”. Jednak nie można ich tak surowo oceniać. Przede wszystkim są one idealne dla osób niezdecydowanych, którzy chcą zacząć oszczędzać, ale nie wiedzą, kiedy z tych odłożonych pieniędzy będą chcieli i potrzebowali skorzystać. Jeżeli wybraliby zwykłą, roczną lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, to po jej zerwaniu po 6 miesiącach nie otrzymaliby żadnych odsetek, odzyskaliby tylko zainwestowaną wcześniej kwotę. Lokatę progresywną można zamknąć w każdym momencie, nawet przed czasem, a odsetki nie przepadają. 

Nie ulega wątpliwości, że istnieją też inne sposoby efektywnego oszczędzania. Warto zatem się poważnie zastanowić, zanim wybierzemy lokatę progresywną. 

Podobne artykuły