Cechy dobrej lokaty

05 grudnia
20:11 2016

Każdy z nas chciałby złożyć pieniądze na dobrą lokatę. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby wybrać tę najlepszą? Sprawdź!

Dobra lokata to marzenie wielu klientów bankowych. Pytanie brzmi jednak, czy istnieje recepta na jej znalezienie. Postaramy się dzisiaj zwrócić uwagę na komponenty, które w przypadku lokaty mają znaczenie zasadnicze. Zaczynajmy!

Wysokość oprocentowania

Pierwszy czynnik, na który należy zwrócić uwagę, wybierając lokatę, to oprocentowanie. Oczywiście im wyższe, tym lepiej. Problem polega jednak na tym, że na rynku coraz częściej znajdziemy produkty, które są wysoko oprocentowane tylko przez krótki okres (np. 3 miesiące), zaś pieniądze przechowywane w banku przez resztę czasu trwania umowy są oprocentowana dużo niżej. Przy oprocentowaniu trzeba pamiętać, że obecnie lokaty nie oferują horrendalnych zysków, więc 3 proc. to już dobry wynik.

Rodzaj oprocentowania

Wysokość to nie wszystko! Równie ważny jest rodzaj oprocentowania. W tym przypadku możemy wybrać pomiędzy zmiennym a stałym. Przy oprocentowaniu zmiennym zarobić możemy więcej, jeśli prognozy dla stóp procentowych są rosnące. Jeśli jednak estymuje się, że będą one spadać, lepiej wybrać oprocentowanie stałe.

Kapitalizacja

Jeżeli chcemy ulokować dobrze oszczędności, należy spojrzeć także na sposób kapitalizacji środków na lokacie. Jeśli kapitalizacja odsetek jest częsta, wtedy automatycznie nasz zysk jest wyższy. Dobrze to widać na przykładzie dwóch podobnych lokat. Jeśli mamy środki oprocentowane na 4 proc. przy kapitalizacji na koniec okresu, zarobimy mniej, niż gdybyśmy mieli zagwarantowane to samo oprocentowanie, ale za to z kapitalizacją miesięczną.

Czas trwania umowy

W tym miejscu wchodzimy na obszar bardzo relatywny. O ile przy oprocentowaniu: wyżej oznacza zawsze: lepiej, o tyle: dłużej nie zawsze się opłaca. Wszak możemy znaleźć na rynku lokaty, które zawieramy tylko na 3 miesiące i zapewniają nam wyższe wyniki niż lokaty roczne lub dwuletnie. Na kwestię czasu najlepiej więc patrzeć z perspektywy naszych obecnych możliwości oraz ewentualnych korzyści. Krótko mówiąc, nie obędzie się bez rzeczowej kalkulacji z naszej strony.