Jak oszczędzać pieniądze

13 lutego
19:43 2012

 Oszczędzanie to jedna z cięższych czynności jakie można sobie wymyśleć. Raz, że pensja nie zawsze jest na tyle duża, byśmy mogli pozwolić sobie na odkładanie, a dwa, że jeśli jednak mamy nadwyżkę pieniędzy, to często mamy również wiele pokus i potrzeb. Jeśli już jednak postanowimy, że chcemy trochę odłożyć, to jak oszczędzać pieniądze, żeby wyjść na tym najlepiej?
Na pewno nie możemy liczyć, że trzymanie pieniędzy w materacu lub skarbonce przyniesie nam skuteczne oszczędzanie. Przede wszystkim dużo ryzykujemy trzymając oszczędności w domu, bo zawsze istnieje ryzyko, że ktoś pokusi się o ich „prywatyzację”, kiedy akurat wyjedziemy na weekend. Po drugie, odkładanie pieniędzy do szafy spowoduje, że stracą one na swej wartości dzięki inflacji, która niestety nie sypia. Najlepiej więc będzie, jeśli pieniądze odłożymy na jakiś procent. Mamy tu do wyboru przede wszystkim dwie opcje – lokatę oraz konto oszczędnościowe. Jak oszczędzać pieniądze, żeby było lepiej? Otóż nie można tego powiedzieć jednoznacznie.
Lokaty zazwyczaj wymagają wpłaty pewnej określonej kwoty. Na przykład 3 tysiące złotych na 3 miesiące. Jeśli nie posiadamy takiej kwoty lub często większej, to lokaty założyć nie możemy. Jeżeli zaś mamy i ją założymy, to musimy się liczyć z tym, że pieniądze będziemy mogli wypłacić dopiero po wspomnianych trzech miesiącach. W innym przypadku nie dostaniemy wypracowanych dotąd odsetek.
Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, to jest ono wygodniejsze dla osób bez zgromadzonych wcześniej oszczędności. Możemy na nie wpłacać dowolne kwoty bez konieczności regularnych zasileń konta. Możemy zatem wpłacić 200 zł w lutym, w marcu tylko 20zł, a w kwietniu zupełnie nic, by w maju znów pokusić się o zasilenie konta kwotą 200 lub 300zł. Od warunków banku, w którym mamy konto zależeć będzie czy po pieniądze będziemy mogli sięgnąć w dowolnej chwili bez utraty odsetek, czy też będziemy musieli poczekać na początek miesiąca.
Gdzie i jak oszczędzać pieniądze zdecydować musimy już sami, bo oferty banków są bardzo zróżnicowane i dopasować musimy je do swoich potrzeb.