Finanse osobiste

Ten sam problem

18 sierpnia 2010 16:35

Jak, czym i kiedy płacić, to pytania, które najczęściej sobie zadajemy, kiedy dochodzi do płacenia za rachunki i usługi. Dla posiadających gotówkę niekoniecznie jest ważne, czy będą się nią posługiwać przy realizowaniu transakcji finansowych, czy też może za pomocą kart kredytowych. Chociaż jednak płacenie kartą kredytową jest prostsze i łatwiejsze. Poza tym karty kredytowe dają nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu, że nie musimy nosić przy sobie kasy. Jednakże dla osób nie posiadających pieniędzy karty kredytowe są czasami jedynym wyjściem z niekorzystnej dla nich sytuacji finansowej w jakiej się akurat znaleźli. W zasadzie jedynym problemem, z którym nie mogą sobie właściciele katy kredytowych poradzić są zasady korzystania z kart. Niestety nie znają tych zasad i dlatego później popadają w tarapaty finansowe, bowiem banki są nad wyraz rygorystyczne przy rozliczeniach. Oferty są różne, bogate i każdy na tym rynku może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Jednakże nie dla wszystkich klientów są to oferty jednakowe. Wszystko zależy od grubości portfeli oraz priorytetów jakie sobie stawiamy. Dla jednych ważne są terminy rozliczeń, dla innych limity, a dla jeszcze innych oprocentowanie karty kredytowej. Karta kredytowa pozwala na bezgotówkowy obrót, płacenie kartą kredytową jest natomiast o wiele też prostsze. Od kiedy karty kredytowe zaczęły funkcjonować w naszym systemie bankowym niemal całkowicie wyparły z obrotu gotówkę.
– Nie tylko karty kredytowe funkcjonują w systemach bankaowych, ale także wiele innych kart płatniczych. Na przykład karty bankomatowe, od których różnią się tym, że bankomtowymi możemy płacić tylko do kwoty, którą posiadamy na swoim na koncie. Karta bankomatowa jest dodawana przez bank do rachunku jaki klient otwiera w banku. Natomiast kartami kredytowymi zaciągamy dług w banku, z którego musimy rozliczyć się w terminie określonym przez bank. Są to tak zwane terminy bezodsetkowe.Jeżeli tego nie zrobimy bardzo słono możemy za to zapłacić i zapłacimy. Dlatego trzeba znać zasady funkcjonowania kart kredytowych, ściśle je przestrzegać, a wtedy płacenie kartą kredytową stanie się dla nas czystą przyjemnością – twierdzi znawca tego rynku.
Tymczasem nadal wielu właścicieli kart kredytowych przyznaje się do tej niewiedzy, ale są też tacy, którzy mając w portfelu kilka czy nawet kilkanaście kolorowych kartoników,  zapominają o terminach rozliczeń z bankiem, albo się po prostu gubią w tym wszystkim. Ale najczęściej takie osoby mają pieniądze i nawet kary bankowe nie robią na nich większego wrażenia.  Dla osób posiadających kasę, w przeciwieństwie do osób które pieniędzy nie mają, oprocentowanie karty kredytowej oraz jej koszty są sprawą drugorzędną.

Podobne artykuły