Finanse osobiste

Zapłacą kary

04 maja 2011 16:41

W zasadzie termin rozliczenia się z fiskusem już minął. ale ci, którzy jeszcze tego nie zrobili powinni również złożyć zeznanie podatkowe nawet jeżeli zapłacą karę. A nie ulega wątpliwości, że zapłacą za niedotrzymanie terminu rozliczenia się z urzędem skarbowym. Można oczywiście spekulować, dlaczego są jeszcze tacy podatnicy, ale nie to jest najważniejsze. Najważniejszy nadal jest fakt lekceważenie przepisów podatkowych, a za to się płaci.
– Jestem na drugim roku studiów i przez cały czas słyszę, że studenci mają się rozliczać w Urzędzie skarbowym ze swych przychodów. Ostatnio dostałam z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości deklarację PIT-11, w którym uwzględniono moje przychody za ubiegły rok. Tak naprawdę nigdy nie interesowałem się podatkami, fiskusem, rozliczeniami, dochodami i rozchodami. Nie wiem też co to za druk ta deklaracje PIT-11, co mam z nim zrobić i  co to są przychody uzyskania? Nie tak dawno słyszałem też, że bardzo ważna jest deklaracja vat-7, nie wiem co to jest, ale brzmi niezwykle tajemniczo. Może ktoś wytłumaczy mi na przyszłość to to takiego? – pyta student.
Z pewnością student ten już dowiedział się jak rozliczyć się z urzędem skarbowym i co to jest ta tajemnicza deklaracja vat-7. Ale dla tych co nadal nie wiedzą wyjaśnienie – deklaracja vat-7 to nic innego jak tylko deklaracja dla podatku od towarów i usług. Ale rzeczywiście można się w tym wszystkim pogubić Wróćmy mimo wszystko do deklaracji PIT – 11, bowiem jest to deklaracja najważniejsza i dobrze, że niektórzy pytają o rozliczenia się z fiskusem. Nawet wówczas jeżeli termin już minął. Gorzej gdyby nie pytali. Szczególnie osoby, które po raz pierwszy rozliczają się z fiskusem mają trudności ze złożeniem zeznania podatkowego. Zacznijmy od tego, że wszyscy, którzy pracowali na umowę stałą, umowę zlecenie czy o dzieło powinni się z fiskusem rozliczyć. Na dostarczenie rozliczenia PIT do właściwego Urzędu Skarbowego wszyscy – studenci również – mieli czas do 2 maja 2011 roku. Podstawową rzeczą w wypełnianiu zeznań podatkowych jest staranność oraz nie popełnianie błędów. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku podatników. Każde nieterminowe złożenie zeznania podatkowego skutkuje określonymi konsekwencjami karnymi. Wszystko zależy od tego, czy fakt ten zostanie zaliczony do wykroczenia, czy przestępstwa podatkowego.

?

Podobne artykuły