Finanse osobiste

Obowiązkowe autocasco

06 grudnia 2011 15:34

Obowiązkowe autocasco ubezpieczenia zastaw autocasco

Wprawdzie śniegu jak na lekarstwo, ale na rynku samochodowym ruch praktycznie zamarł. W salonach samochodowych, auto komisach i w prywatnym obrocie niewielu kupujących i chociaż nie brakuje sprzedających, auta nowe i auta używane. Najczęściej jak wiadomo auta kupujemy na kredyt, więc na rynku kredytowym również chętnych na kredyty samochodowe również mniej niż zwykle. Ubezpieczyciele także nie sprzedają już tylu ubezpieczeń jak na wiosnę i w lecie żniwo, ale ci co mają auta muszą je wykupić. Przynajmniej ubezpieczenie oc, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej właściciel auta musi wykupić. Ubezpieczenie ac, czyli autocasco nie jest obowiązkowe, chyba, że auto kupione zastało za kredyt, a na aucie ustalony został zastaw rejestrowy. Wówczas bank życzy sobie, aby właściciel auta wykupił również autocasco.
– Pamiętajmy, że ubezpieczenia oc są obowiązkowe, a ich brak może nas kosztować nawet i 2000 złotych kary. Rzeczywiście autocasco nie jest obowiązkowe, chyba, że na aucie bank postawił zastaw. Pamiętajmy też o jeszcze jednej ważnej rzeczy, jeżeli kupimy samochód używany to na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki wynikające z polisy sprzedającego. To znaczy, że nabywca może korzystać z ubezpieczenia oc wykupionego przez poprzedniego właściciela i musi pamiętać o terminach, ponieważ obowiązkiem firmy ubezpieczeniowej jest zawiadamianie o terminach kończących się umów ubezpieczeniowych. Poza tym każdy właściciel auta powinien doskonale zdawać sobie sprawę, że stawki ubezpieczenia oc są bardzo zróżnicowane, różne są także warunki – powiedział jeden najlepiej kierowców.
Dlatego najlepiej sprawdzić co najmniej kilka ofert w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych i wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą. Podobna jest sytuacja z ubezpieczeniami ac, z tą tylko różnicą, że autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jest odpowiednio o wiele droższym ubezpieczeniem więc tym bardziej należy sprawdzać oferty. Przyjrzyjmy się tez ofertom firm internetowych, bowiem mają o wiele atrakcyjniejsze cenowo oferty niż firmy tradycyjne.
– Jeżeli auto jest zakupione na kredyt i tkwi na nim zastaw rejestrowy, wówczas kierowca jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia ac. Ubezpieczenia autocasco są drogimi ubezpieczeniami, dlatego wykupione je ma tylko co czwarte gospodarstwo domowe posiadające auta. Mimo to autocasco warto wykupić, bowiem wówczas możemy być spokojni w razie kradzieży albo wypadku – stwierdził inny kierowca.
Problem tylko w tym, że najczęściej podpisujemy niekorzystne dla siebie umowy. Nie czytamy ogólnych warunków ubezpieczenia, nie zapoznajemy się też z zapisami w umowach ubezpieczeniowych. Tymczasem jak uczy doświadczenie ubezpieczyciele najczęściej umieszczają w nich zapisy bardzo niekorzystne dla ubezpieczających swoje auta. Najczęściej też procedury obliczania odszkodowania oraz jego późniejszej wypłaty są tak skomplikowane, że ubezpieczonemu nie chce się tego wszystkiego rozstrzygać. Nic bardziej błędnego. Poza tym pamiętajmy też o stawkach, są różne tak jak różne są warunki ubezpieczeń. Czytajmy więc i wybierajmy jak najkorzystniejsze dla siebie oferty – powiedział jeden z kierowców.

 

Podobne artykuły