Finanse osobiste

Paszport i polisa

24 sierpnia 2010 11:39

Wprawdzie sezon urlopowy powoli się kończy, ale jest jeszcze wiele osób, które zdecydowały się na posezonowe wyjazdy zagraniczne. Najczęściej są one tańsze, a w zagranicznych kurortach nie ma już takiego ścisku turystów. Wyjeżdżając jednak na taki zagraniczny wypoczynek pamiętajmy o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów no i warto też wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W wielu przypadkach nie są to drogie polisy, ale gdy ich nie mamy i zdąży się coś z naszym zdrowiem możemy słono zapłacimy za taka usługę. Na przykład koszt wezwania karetki w Egipcie kosztuje tylko 40 złotych, ale już w Hiszpanii 2000 złotych. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Rosji to wydatek rzędu 80 złotych, ale za taką samą usługę w Stanach Zjednoczonych zapłacimy 6000 złotych. Doba pobytu w szpitali we Włoszech kosztuje 140 złotych, ale już w Australii 2700 złotych. No i transport, który jest szalenie drogi i w zależności od kontynentu może nas lub naszą rodzinę kosztować od 10 do nawet 100 tysięcy złotych. W takiej sytuacji nie warto ryzykować i lepiej się ubezpieczyć. Jeżeli nie przewidzieliśmy na ten cel środków takie szybkie pożyczki kredyty banki oferują.
– Tymczasem na rynku ubezpieczeń, aż roi się od przeróżnego rodzaju ofert, od najpopularniejszych ubezpieczeń typu samochodowego, poprzez ubezpieczenia zdrowotne, nieruchomości, mieszkań, na życie. ,na ubezpieczeniach turystycznych kończąc. Bogaty jest ubezpieczeniowy portfel ofert, ale i chętnych do ich wykupu też nie brakuje. W czym więc problem? Firmy ubezpieczeniowe oczywiście upatrują go w konkurencji. Dla klientów – na szczęście w konkurencji, bowiem mają w czym wybierać i przebierać, chociaż nie zawsze wiedzą jak się po tym gruncie poruszać. Najlepiej śledzić na bieżąco rynek ubezpieczeń, analizować propozycje, obliczać koszty ubezpieczeń i wybierać jak najkorzystniejsze dla siebie oferty. Na tym rynku oferty oraz ceny stale się zmieniają warto więc być na bieżąco z nimi. Lato jeszcze trwa w najlepsze, więc firmy turystyczne przeżywają oraz ubezpieczeniowe mają sporo pracy. Szwajcaria, Francja, Austria, Słowacja, Egipt, Hiszpania, to najczęściej do tych krajów wyjeżdżają nasi rodacy na zasłużony wypoczynek. Ale takie zagraniczne wyjazdy nie zawsze kończą się happy endem dlatego koniecznie trzeba wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Nawet jeżeli musimy na ten cel wziąć kredyt. Zresztą takie wyjazdy zagraniczne najczęściej odbywają się za bankowe pożyczki i kredyty, więc należy w koszt wyjazdu wkalkulować również wykup polisy ubezpieczeniowej – powiedział znawca rynku ubezpieczeniowego.
Niektórzy twierdzą, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie, dlatego przed wyjazdami zagranicznymi /zresztą nie tylko zagranicznymi/ ubezpieczają się na wypadek tak zwanych nieprzewidzianych okoliczności. Inni z kolei mówią, że z tą świadomością jest różnie, ponieważ najczęściej interesujemy się hotelem, atrakcyjnością miejscowości, wyżywieniem, stokami oraz morzem. Może mają rację i może rzeczywiście zadowalają się tylko informacją, że wyjazd jest ubezpieczony.

Podobne artykuły