Finanse osobiste

Z głową na karku

11 grudnia 2011 05:55

Z głową na karku emerytura praca wydatki

Każda rodzina i każdy z obywatel dysponuje określoną sumą pieniędzy, która przeznaczana jest na codzienne życie, rozrywkę, wypoczynek, a czasami nawet na gromadzenie oszczędności. Niestety wielu gospodarstwom domowym brakuje pieniędzy nawet na podstawowe wydatki, dlatego, aby móc przeżyć dokładnie wszystko planuje, a często sięga nawet po kredyty. Natomiast emeryci mają do wyboru emerytura a praca wybierają pracę, ponieważ świadczenia emerytalne jakie otrzymuje polski emeryt nie daja gwarancji na przeżycie. To tak jak w przedsiębiorstwie, gdzie każdy wydatek jest planowany, księgowany i kontrolowany. Dochody, przychody, fundusz gotówka i rozliczenia. Jeżeli wcześniej nie zaplanujemy naszego budżetu, jeżeli naszymi domowymi finansami nie potrafimy odpowiednio pokierować mamy wrażenie, że gdzieś przeciekają nam przez palce. Niby powinno pieniędzy wystarczyć do kolejnej wypłaty, świadczenia emerytalnego czy renty, a niestety nie wystarcza. Dlatego tak często emeryt mając do wyboru emerytura a praca musi nadal pracować, ponieważ często gdzieś pojawia się jakiś nieprzewidziany wydatek, który rujnuje nam domowy budżet.
– To oczywiste, takie nieprzewidziane wydatki zawsze mogą się zdarzyć, ale powinniśmy być na nie przygotowani. To miedzy innymi dlatego powinno się żyć z przysłowiowym ołówkiem w ręku. Najlepiej zrobić listę przychodów i wydatków. Po jednej stronie wypiszmy miesięczne opłaty, na przykład za czynsz, wodę, gaz, prąd itd., opłaty związane z planowanymi zakupami ubrań, żywności, lekarstw, środków czystości, a także listę wydatków dodatkowych takich jak wakacje, utrzymanie auta, imprezy okolicznościowe. Drugie zestawienie to przychody jakie planujemy w miesiącu osiągnąć. Jeżeli fundusz gotówka nam się zgadza wszystko jest w porządku, jeżeli nasze wydatki przewyższają przychody przeanalizujmy z czego możemy w danym miesiącu zrezygnować. A nawet gdyby pieniędzy nam nie zabrakło taka analiza również się przyda, bowiem nie często okazuje się, że nie wszystko jest potrzebne, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zawsze można odłożyć właśnie na nieprzewidziane wydatki, które zawsze mogą się zdarzyć – stwierdził jeden z konsumentów.
I ma rację. Zresztą taki domowy biznes plan powinniśmy robić nawet wtedy gdy nie musimy martwić się o pieniądze, bowiem mamy ich pod dostatkiem. Ale wiele jest osób żyjących z dnia na dzień. Kiedy mają dobrze płatną pracę nie myślą o ich odkładaniu, o planowaniu wydatków tylko bez umiaru i bez głowy je wydają: na drogie ubrania, samochody, meble, coraz bardziej luksusowe mieszkania. Ale często też się zdarza, że w jednej chwili można pozostać bez pracy. Firma może zbankrutować, szef może wylać z pracy, stanowisko może zostać zlikwidowane i nagle dopływ gotówki się kończy. Co wówczas?
– Finanse domowe, wydatki, rzeczywiście muszą być kontrolowane i to nie ulega żadnej wątpliwości. Nawet jeżeli takie zestawienie i kontrola zabierze nam sporo czasu, fundusz gotówka, przychody i wydatki muszą być kontrolowane. Kiedy nie są bardzo łatwo można popaść w tarapaty finansowe. Poza tym nie zapominajmy, że żyjemy w dobie kryzysu, dlatego tym bardziej taka kontrola jest niezbędna. I rzeczywiście emeryci mając do wyboru emerytura a pracą zmuszeni są wybierać pracę. A ostatnie spadki kursu złotego oraz podwyżki paliw. Jest to równoznaczne z podwyżkami rat kredytów branych w obcej walucie, podwyżkami towarów, usług i utrzymania samochodu. Dlatego tak ważne jest odkładanie każdej złotówki, aby w takich chwilach nie mieć problemów finansowych. Dlatego planujmy, wydawajmy nasze pieniądze z głową, a ustrzeżemy się większych problemów – stwierdził inny konsument.

Podobne artykuły