Finanse osobiste

Co wówczas

02 marca 2012 16:04

Co wówczas finanse wydatki rodzina

Każda rodzina i każdy z obywatel dysponuje określoną sumą pieniędzy, która przeznaczana jest na codzienne życie, rozrywkę, wypoczynek, a czasami nawet na gromadzenie oszczędności. Są to tak zwane finanse osobiste, albo finanse dla domu, czyli pieniądze przeznaczane na codzienne wydatki. Niestety wielu gospodarstwom domowym brakuje pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby, dlatego aby móc przeżyć dokładnie wszystko planują, a często sięgają nawet po kredyty. Trzeba bowiem wiedzieć, że finanse osobiste to tak jak finanse przedsiębiorstwa, gdzie każdy wydatek jest planowany, księgowany i kontrolowany.
– Dochody, przychody, fundusz gotówka i rozliczenia. Jeżeli wcześniej nie zaplanujemy naszego budżetu, jeżeli nasze finanse osobiste nie będą kontrolowane, jeżeli naszymi domowymi finansami nie potrafimy odpowiednio pokierować możemy mieć poważne problemy. Niby powinno pieniędzy wystarczyć do kolejnej wypłaty, świadczenia emerytalnego czy renty, a niestety nie wystarcza. Często gdzieś pojawia się jakiś nieprzewidziany wydatek, który rujnuje nam domowy budżet – stwierdził jeden z konsumentów.
Tymczasem takie nieprzewidziane wydatki zawsze mogą się zdarzyć, ale powinniśmy być na nie przygotowani. To miedzy innymi dlatego powinno się żyć z przysłowiowym ołówkiem w ręku i stale kontrolować nasze finanse osobiste. Najlepiej zrobić listę wpływów i wydatków. Po jednej stronie wypiszmy miesięczne opłaty, na przykład za czynsz, wodę, gaz, prąd itd., opłaty związane z planowanymi zakupami ubrań, żywności, lekarstw, środków czystości, a także listę wydatków dodatkowych takich jak wakacje, utrzymanie auta, imprezy okolicznościowe. Drugie zestawienie to przychody jakie planujemy w miesiącu osiągnąć. Jeżeli fundusz gotówka nam się zgadza wszystko jest w porządku, jeżeli nasze wydatki przewyższają przychody przeanalizujmy z czego możemy w danym miesiącu zrezygnować. A nawet gdyby pieniędzy nam nie zabrakło taka analiza również się przyda, bowiem nie często okazuje się, że nie wszystko jest potrzebne, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zawsze można odłożyć właśnie na nieprzewidziane wydatki, które zawsze mogą się przecież zdarzyć.
– Taki domowy biznes plan powinniśmy robić nawet wtedy gdy nie musimy martwić się o pieniądze, bowiem mamy ich pod dostatkiem, a nasze finanse dla domu mają się zupełnie nieźle. Wiele jest osób żyjących z dnia na dzień. Kiedy mają dobrze płatną pracę nie myślą o ich odkładaniu, o planowaniu wydatków tylko bez umiaru i bez głowy je wydają: na drogie ubrania, samochody, meble, coraz bardziej luksusowe mieszkania. Ale często też się zdarza, że w jednej chwili można pozostać bez pracy. Firma może zbankrutować, szef może wylać pracy, stanowisko może zostać zlikwidowane i nagle dopływ gotówki się kończy. Co wówczas? – pyta jeden Finanse konsumentów.
No właśnie co wówczas? Nigdy nie możemy być pewni, czy nie stracimy bardzo dobrego stanowiska i bardzo dobrego wynagrodzenia. Co wówczas?

Podobne artykuły