Finanse osobiste

Czas zacząć działać

31 sierpnia 2010 12:59

Coraz ostrzej formułowane są opinie różnych środowisk i polityków na temat systemu emerytalnego jaki od lat funkcjonuje w Polsce. System ten jest chory, lekarzy do jego uzdrowienia jest coraz więcej i jeszcze więcej przeróżnych diagnoz. Poprawa systemu emerytalnego staje się koniecznością i to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Co z tego skoro na mówieniu się zazwyczaj kończy. Ostatnie spotkanie premiera z przedstawicielami ofe też niewiele wniosło prócz postraszenia ofe i obietnic, że będzie lepiej. Tymczasem nie ulega żadnej wątpliwości, że ofe fundusze emerytalne nie radzą sobie i należy w ich funkcjonowaniu wiele zmienić.
– Problem tylko w tym jak to zrobić? Pomysłów jest wiele, ale najczęściej brane są z sufitu i nie ma w nich nic konkretnego. Jedna z partii opozycyjnych zarzuca rządowi, że za późno wziął się za ten problem i dlatego ofe fundusze emerytalne źle działają. Pytanie tylko co ta opozycyjna partia robiła gdy była u władzy? Przecież problem ten nie wizął się ot tak nagle.  Tymczasem pomysłów na uzdrowienie tego systemu, zmian w jego funkcjonowaniu rzeczywiście jest i z pewnością jeszcze będzie wiele. Problem tylko w tym, że często są to projekty absurdalne, oderwane od rzeczywistości i nie mające nic wspólnego z rzeczywistymi potrzebami przyszłych emerytów.Póki co nie sprawdza się ZUS i jak na razie nie  sprawdza się drugi filar, czyli ofe fundusze emerytalne i nie sprawdzają się też indywidualne konta bankowe. Czas najwyższy żeby wreszcie podjąć bardziej konkretne działania – powiedział znawca tego rynku.
Na sierpniowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z szefami otwartych funduszy emerytalnych premier ostro skrytykował działalność ofe, domagał się od nich poprawy efektywności, zwiększenia ich konkurencji / tak Bogiem a prawdą nie ma żadnej konkurencji/ i zaprzestania partykularyzmów. W odpowiedzi ofe fundusze emerytalne przedstawiły swój program naprawczy i propozycje zmian w tym systemie. Premier zastanawia się też nad pomysłem, aby Polacy sami decydowali do kogo chcą odprowadzać swoje składki emerytalne: do ofe albo do zus. Decyzja powinna należeć do każdego pracującego zawodowo Polaka. “Jeżeli rząd natychmiast nie podejmie kroków zmierzających do zabezpieczenia emerytur milionów Polaków to będziemy mieli do czynienia z załamaniem się całego systemu emerytalnego, co z kolei doprowadzi do katastrofalnych skutków” – grzmi opozycja. I ma rację, bowiem długo już rząd nie może czekać, mówić, a zacząć działać. Jeżeli ofe fundusze emerytalne nie sprawdzają się, jeżeli trwonią pieniądze przyszłych emerytów, jeżeli w głowach szefów ofe są tylko zyski to należy to całe towarzystwo rozpędzić na cztery wiatry. Natomiast jeżeli są konkretne pomysły na poprawę funkcjonowania ofe, to należy zacząć natychmiast zacząć.

Podobne artykuły