Finanse osobiste

Jak zdobyć kredyt dla początkującej firmy?

23 czerwca 2014 17:55

Jak-zdobyć-kredyt-dla-początkującej-firmy?

Uzyskanie kredytu dla początkującej firmy jest coraz łatwiejsze. Jak zdobyć taki kredyt?

Założenie własnej firmy wymaga posiadania kapitału. Nie zawsze młodzi przedsiębiorcy dysponują odpowiednio dużym kapitałem, by założyć firmę. W takim przypadku trzeba posiłkować się kredytem bankowym. Aktualnie coraz szersza jest oferta kredytów kierowanych specjalnie do firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku bankowym. Największą ofertę kredytów dla nowych firm posiadają banki, które działają przede wszystkim na segmencie małych oraz średnich firm. Do banków specjalizujących się w obsłudze takich przedsiębiorstw zaliczyć można Idea Bank. W wielu większych bankach, jak mBank również pojawia się bardziej rozbudowana oferta kierowana do mikro przedsiębiorstw, nowych firm na rynku.

Kredyt dla nowej firmy

Po kredyt dla nowej firmy trzeba udać się do banków, które nie stawiają wymagań, co do wieku firmy. Czas funkcjonowania firmy na rynku w znacznym stopniu wpływa na łatwość uzyskania kredytu. O ile uzyskanie kredytu dla firmy, która działa na rynku 12 mies., nie stanowi większego problemu to dla firmy, która działa krótszy okres czasu oferta kredytów jest znacznie bardziej ograniczona. Najtrudniej mają firmy, które działają mniej, niż 6 mies. na rynku gospodarczym. Do takich firm kierowana jest oferta nielicznych banków. Kredyty na start posiada między innymi Idea Bank. Jest to jeden z banków, który specjalizuje się w oferowaniu kredytów dla młodych przedsiębiorców. Podobną ofertę posiada również FM Bank, w którym znajdują się kredyty określane mianem start-up, które są kierowane dla firm rozpoczynających swoją działalność na rynku.

Oferta większych banków

W bankach, które obsługują przede wszystkim rynek kredytów dla małych i średnich firm, właściciele mniejszych firm, mikroprzesiębiorstw nie tylko mogą korzystać z kierowanej specjalnie do nich oferty kredytów, ale często również z bardziej zindywidualizowanej oferty. Kredyty dla nowych firm posiadają również tzw. duże banki. PKO Bank oferuje „Kredyt Obrotowy MSP”, z którego mogą skorzystać firmy bez względu na okres działania na rynku. Bank BPS wymaga przynajmniej jednego miesiąca udokumentowanej działalności, oferując „Kredyt na Dobry Początek”. Do firm, które działają na rynku przynajmniej przez 6 mies., swoją ofertę kieruje Raiffeisen Polbank. Początkujące firmy mogą również starać się o kredyt z gwarancją de minimis. Przy takich gwarancjach ze strony banku BGK kredyt jest znacznie lepiej zabezpieczony, dzięki czemu kredyt jest znacznie łatwiej uzyskać.

Podobne artykuły