Moje finanse

29 listopada
23:19 2011

Planujesz w ciągu najbliższego kwartału wyremontować mieszkanie za gotówkę? Mamy dla Ciebie dobrą nowinę. Wystarczy , że nie zgubisz faktur potwierdzających Twój wydatek a otrzymasz propozycję wzięcia najtańszego na rynku kredytu hipotecznego. Udokumentowane wydatki na wykończenie mieszkania są przepustką do kredytu na dowolny cel, który zabezpieczony jest hipoteką.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bank może nas uhonorować kredytem w sytuacji , kiedy ponieśliśmy już pewne wydatki. Zgodnie z bankową nomenklaturą jest to „refinansowanie wydatków”. W praktyce wygląda to w ten sposób, że instytucja finansowa zwraca konsumentowi równowartość tego co wydał. Co do wydatków poniesionych przez klienta to wiąże się z nimi jeden, zasadniczy warunek – muszą być poniesione na rzecz nieruchomości. Jest to zupełnie odmienna sytuacja w stosunku do tradycyjnego kredytu gdzie bank powierza nam kapitał na dowolny cel.  Dzięki temu , że ów kredyt jest zabezpieczony hipoteką to nie stanowi on dla konsumenta aż tak dużego obciążenia pieniężnego. Cechuje go bowiem dużo niższe oprocentowanie. Dziś takie kredyty udzielane w złotych są w większości przypadków  oprocentowanie na poziomie 6%.

Finanse osobiste a kredyt na refinansowanie wydatków mieszkaniowych

Wiele osób przeżywa dylemat w związku z taką formą wsparcia. Niektórzy obawiają się bowiem, że w ostatecznym rozrachunku transakcja okaże się dla nich mało opłacalna. Nic bardziej mylnego. Finanse osobiste a kredyt na refinansowanie wydatków mieszkaniowych to trzykrotnie niższa pożyczka gotówkowa. Ów kredyt możemy wziąć w sytuacji, kiedy nasza nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia innego kredytu oraz kiedy mieszkanie jest zabezpieczeniem kredytu zaciągniętego na jego zakup. Oprócz oprocentowania i prowizji kredytobiorca musi uwzględnić opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego. W klasycznej formie jest to więc założenie księgi wieczystej jeśli nieruchomość, wpisanie prawa własności do księgi wieczystej oraz wpis hipoteki na rzecz banku.