Finanse osobiste

Taniej i ekonomiczniej

04 października 2011 19:31

Taniej i ekonomiczniej banki firmy leasing

 

 Sytuacja  w Grecji powoli wymyka się spod unijnej kontroli i  zmusza Brukselę do finansowej reakcji, co może mieć konsekwencje w finansowaniu innych państw zjednoczonej Europy, w tym również Polski. Z funduszy unijnych jak wiadomo korzystały również polskie przedsiębiorstwa i trzeba wiedzieć, że była to dotychczas znacząca pomoc. Na przykład w 2010 roku planowano na ten cel wydać około 2 miliardów złotych, a wydano więcej. W tej sytuacji może się zdarzyć, że tych pieniędzy może zabraknąć. Co wówczas?

– Rzeczywiście może się tak zdarzyć, że Unia Europejska tnąc wydatki może pozbawić polskich przedsiębiorców pieniędzy, będzie to oczywiście problem, ale nie tragedia. Z drugiej jednak strony taka decyzja pozbawiłaby dodatkowych środków polskich przedsiębiorców, którzy i tak nie mają ich za wiele. Banki jak wiadomo niekoniecznie chcą inwestować w firmy, rząd zaabsorbowany jest wyborami, a przedsiębiorcy niech sami sobie radzą. Na dłuższą metą tak się nie da, może wreszcie ktoś dostrzeże, że budżet państwa składa się w dużej mierze z podatków od małych i średnich firm – denerwuje się jeden z polskich przedsiębiorców.

W związku z tym nic dziwnego, że firmy kierują swoje działania na firmy leasingowi, a przede wszystkim na tani leasing. Leasing jest alternatywą dla rynku kredytowego, aczkolwiek nie zastąpi pieniądza. Jednakże pomaga przedsiębiorcom w wejście w posiadanie środków trwałych takich jak chociażby: samochody, ciągniki, ciężki sprzęt budowlany, a nawet hale fabryczne, samoloty oraz sieci energetyczne. Możliwości leasingowe są wprost nieograniczone i w tej sytuacji tani leasing dla firm jest najlepszym wyjściem z tej nieciekawej sytuacji. Tymczasem leasing funkcjonuje na świecie już od 50–tych lat. Pierwsze firmy leasingowe powstały w USA, w latach sześćdziesiątych zawitał do Europy, a w Polsce leasing funkcjonuje od początku lat dziewięćdziesiątych. Jest to więc stosunkowo nowa metoda finansowania. Początkowo zainteresowanie leasingiem było niewielkie, później coraz więcej firm decydowało się na ten alternatywny sposób finansowania. Dlatego leasing dla firm, a szczególnie tani leasing dla firm cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zainteresowanie leasingiem zwiększa się wraz z postępującym kryzysem. Kiedy banki przykręciły kurki z kredytami dla firm do akcji wkroczyły firmy leasingowe. Przedsiębiorcy, a także osoby indywidualne, coraz częściej zaczęli sięgać po produkty, które sa im potrzebne do funkcjonowania, a których nie mogli i nadal nie mogą zakupić ponieważ banki wstrzymały kredyty. Z drugiej strony w wielu przypadkach nie ma potrzeby kupowania na własność tych przedmiotów jeżeli można wejść w ich posiadanie na zasadzie wypożyczenia. A na takich zasadach działa przecież leasing.

 

 

 

Podobne artykuły