Finanse osobiste

Wylicz koszty

06 lutego 2012 19:22

pieniadze-euro-waluty-1326895254Na tanie kredyty hipoteczne zawsze był popyt, tylko nie zawsze takie można dostać. No może jeszcze przed kryzysem można było spotkać w miarę tanie kredyty hipoteczne i mieszkaniowe, ale tylko w miarę tanie. Wystarczyło zastosować kalkulator hipoteczny kredytów wyliczyć najtańszy kredyt. Teraz tanich kredytów już nie ma, ale można było jeszcze starać się o kredyty na korzystnych warunkach. Ale żyt taki kredyt znaleźć należy zastosować wspomniany kalkulator hipoteczny.
– Jednakże po wejściu w życie rekomendacji T nie ma już mowy o korzystnych kredytach, bowiem komisja nadzoru finansowego mocno przykręciła śrubę bankom oraz ich klientom. Zapewne pamiętamy, że pod koniec ubiegłego roku banki ostro zabiegały o klientów chcąc pozyskać ich jak najwięcej. Stąd tak wiele przeróżnego rodzaju promocji, rabatów i upustów, ponieważ rekomendacja T nie pozwala już teraz bankom na prowadzenie własnej niekontrolowanej polityki kredytowej i każdy kalkulator hipoteczny to potwierdzi – powiedział jeden z kredytobiorców.
.A przynajmniej nie na taką skalę jak to było. Rekomendacja T ograniczyła nie tylko korzystanie z kredytów hipotecznych, ale znacznie już teraz trudniej o jakiekolwiek kredyty. Do wejścia w życie rekomendacji T wprawdzie też nie było łatwo o w miarę tanie kredyty hipoteczne, ale można je było jeszcze uzyskać na w miarę korzystnych warunkach. Dlatego, ponieważ banki obniżały prowizje i marże, stosowały przeróżnego rodzaju promocje, rabaty i upusty, a niektóre banki nawet rezygnowały z wkładów własnych. Teraz nikt tak naprawdę nie wie jaka będzie sytuacja na tym rynku.
Oczywiście nie wszystkie banki zdecydowały się na taki krok. A w zasadzie zdobyły się tylko niektóre i to niekoniecznie duże banki. Wcześniej przodował na tym rynku, a właściwie zdominował ten rynek bank pko bp, albowiem na kredyty hipoteczne wydał wiele miliardów złotych. PKO BP nadal dominuje na tym rynku i jeżeli kogoś interesują w miarę tanie kredyty hipoteczne niech sprawdzi ofertę właśnie tego banku.
– Z pewnością wejście w życie rekomendacji T sprawiło, że ruch w tym biznesie został wyhamowany. Wprawdzie specjaliści z komisji nadzoru finansowego, twórcy rekomendacji T, twierdzą, że wejście jej w życie nie powinno spowolnić ruchu na rynku kredytów hipotecznych, ale tak naprawdę mało kto wierzył w takie zapewnienia i jak się okazało osoby te miały rację – powiedział jeden z kredytobiorców.
. Nie wierzą w to ani przyszli kredytobiorcy, ani banki, którym rekomendacja T też nie odpowiada, bowiem straciły wielu klientów, chociażby po wprowadzeniu progu 20% wkładu własnego. Poza tym rekomendacja T znacznie ogranicza swobodę bankom, dlatego jest teraz taki a nie inny ruch na tym rynku, ale póki co paniki na nim nie widać. Ale widać znaczne obniżenie ruchu na rynku kredytów hipotecznych. hipotecznych to nie tylko z powodu mniejszego zainteresowania tymi kredytami, ale banki nie są już tak skore do przyznawania kredytów hipotecznych. Sprawia to niejasna sytuacja w strefie euro oraz pogarszająca się sytuacja finansowa na rynkach europejskich.

Podobne artykuły