Finanse osobiste

Również ludzie młodzi

18 stycznia 2012 06:07

Również ludzie młodzi kredyt hipoteka problem

Kredyty zawsze są złym rozwiązaniem, ale często są sytuacje kiedy tylko kredyt rozwiązuje nasz problem. Poza tym kredyty są drogie, no i należy je później spłacić co nie zawsze okazuje się takie proste. Ale kredyty w wielu też przypadkach pozwalają nam na przeżycie, na dopięcie naszych budżetów domowych, a także pozwalają nam na odrobinę luksusu – nawet jeżeli jest on na kredyt. Pamiętajmy przy tym żeby nie brać kredytów w ciemno, należy przejrzeć co najmniej kilka ofert. Najlepiej jednak w wyborze pomoże nam porównywarka kredytów hipotecznych, mieszkaniowych, czy też gotówkowych.
– To prawda, przy kredytach hipotecznych pomoże nam porównywarka kredytów hipotecznych, a przy gotówkowych porównywarka kredytów gotówkowych itd. Jednakże można ja zastosować w przypadku jeżeli mamy w domu komputer. Jeżeli nie mamy najlepiej zwrócić się o pomoć do firmy doradztwa finansowego – powiedział jeden z kredytobiorców.
Pamiętajmy też, że pieniądze pożyczone w banku pozwalają wielu osobom skredytować złą starość. Skąd taka refleksja? Stąd, że wiele starszych osób pozostawionych jest bez podstawowej opieki, stąd, że w wielu przypadkach opuścili ich bliscy, stąd, że nie mają środków, aby zgodnością odejść z tego świata. Na szczęście zła sytuacja materialno-społeczna wielu starszych ludzi skłoniła rząd do podjęcia działań w tym kierunku. Przede wszystkim do zmian tej niekorzystnej dla wielu seniorów sytuacji. Nie tak dawno resort finansów zatwierdził ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, który specjalnie został skierowany właśnie specjalnie do seniorów. Wprowadzenie w życie tych przepisów pozwoli wielu starszym schorowanym osobom na wyjście z finansowego dołka, a przede wszystkim osobom samotnym na sfinansowanie opieki nad sobą. Na czym polega odwrócona hipoteka? Najprościej rzecz ujmując na zastawieniu mieszkania w zamian za dożywotnią rentę. Bardziej szczegółowo: “założeniem projektu jest umożliwienie osobom po 60 roku życia posiadającym prawo własności albo wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na wykorzystanie kapitału zgromadzonego w posiadanej nieruchomości”. Czyli kredytobiorca może wziąć od instytucji kredytującej pieniądze na przeżycie, nie zwracać ich bankowi, tylko przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Kredytobiorca taki nie musi mieć zdolności kredytowych, posiadać jakichkolwiek dodatkowych zabezpieczeń, ani poręczycieli. Wierzytelność tego odwróconego kredytu hipotecznego będzie zabezpieczona hipoteką. I to jest właśnie odwrócona hipoteka, czyli kredyt, który pozwoli starszej osobie na w miarę godne życie. I to tyle. W przypadku śmierci kredytobiorcy bank przejmuje zastawioną nieruchomość, sprzedaje a ewentualną nadwyżkę zwraca spadkobiercom. Ustawa o odwróconej hipotece niejako wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu samotnych seniorów będących w złej sytuacji materialnej i jest dobrym rozwiązaniem na pozyskanie przez nich dodatkowych środków na życie. Problem tylko w tym, żeby wprowadzane w życie przepisy zabezpieczyły w 100 procentach interesy kredytobiorców-seniorów, a nie tylko banków. Ostatnio ukazała się informacja, że o taką odwróconą hipotekę mogą się również starać ludzie młodzi.

Podobne artykuły