Finanse osobiste

Zależy od banku

28 marca 2012 04:50

Zależy od banku kredyt cel oświadczenie

Dla potencjalnego kredytobiorcy optymalnym rozwiązaniem byłby kredyt na dowolny cel, czyli taki kredyt z którego nie tłumaczyłby się przed bankiem na co ma zamiar pieniądze wydać. I taki kredyt na dowolny cel w banku można dostać, chociaż z góry trzeba zaznaczyć, że z wielu względów nie będzie to łatwe. Tymczasem jak wiadomo najchętniej sięgamy po pieniądze, z których wydania nie musimy się tłumaczyć.
– Szkoda, że kredyt na dowolny cel jest przyznawany tak rzadko i najczęściej jest to krótkoterminowy kredyt gotówkowy. Natomiast każdy inny jest już z wyraźnym zaznaczeniem na co może być wydany. No może jeszcze pożyczka hipoteczna, ale to jest już zupełnie inna sprawa. Sam starałem się o kredyt na dowolny cel, ale niestety nie uzyskałem zgody banku – powiedział jeden z klientów.
Z bankami trudno jest teraz się dogadać, a klienci o polskich bankach nie mają ostatnio zbyt dobrego zdania, mimo, że w sondażu przeprowadzony w czasie największego kryzysu obdarzyły ich ponad 60 procentowym zaufaniem. Banki chyba też trochę jednak za bardzo rozpuściły swoich klientów w okresie największego boomu kredytowego. Wówczas o kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny czy kredyt na dowolny cel było bardzo łatwo. Banki nie robiły swoim klientom praktycznie żadnych przeszkód w uzyskaniu kredytu. Nawet kredyt hipoteczny można było dostać składając jedynie w banku oświadczenie o dochodach i legitymując się dowodem osobistym. Takie przypadki się kiedyś zdarzały teraz już trzeba o tym zapomnieć. Kiedy do akcji wkroczył kryzys banki znacznie przystopowały z przyznawaniem kredytów. Poza tym znacznie zaostrzyły warunki kredytowe, podwyższyły marże, prowizje i wszelkiego rodzaju opłaty bankowe. Zaostrzone też zostało obliczanie zdolności kredytowych klienta. Rekomendacja T oraz planowana w tym roku rekomendacja S jeszcze bardziej je zaostrzy. Na złagodzenie warunków kredytowych chyba jednak nie mamy co liczyć, bowiem zbyt wiele sytuacji nie składa się na taka operację. Klienci indywidualni marzą o powrocie takich ofert jak kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, bez bik, a kredyt na dowód, szybki i tani kredyt gotówkowy i kredyt na dowolny cel. Takie kredyty zawsze były w cenie, chociaż kredyty takie niekoniecznie zaliczają się do kredytów najtańszych. Poza tym najczęściej są to kredyty krótkoterminowe, a więc z natury wyżej oprocentowane. Problem jednak nie w oprocentowaniu, ale w ogólnych kosztach kredytu. A to już zależy od banku.

Podobne artykuły